KahveBlog

French Press Nedir?

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

 French Press Nedir?

Filtre kahve tercih eden kahve tüketicileri için tasarlanan bu ürün kısaca kahvenin posasını engelleyen bir mekanizmaya sahiptir. Bardağın çapı büyüklüğünde pres mekanizması sayesinde kahve tanecikleri demlemenin ardından yukarı kısma çıkmayacak ve kahvenizde herhangi bir parçacık olmayacaktır. Filtre kahve dışında bitki çayı da demleme için rahatlıkla kullanılabilen French pressin farklı hacim seçenekleri de bulunmaktadır.

Çay ya da kahve tüketiyorsanız makine ya da demlik kullanmak tek başınıza içmeniz gereken durumlarda zor gelebilir. Granül kahvelerde de aradığınız tadı bulamıyorsanız tek başınıza kahvenizi demleyebilir ve tadını çıkarabilirsiniz. French press bunun için kullanılan güzel bir üründür. Tek parçadan oluşması, kullanım kolaylığı ve temizliğinin basitliği birçok kişi tarafından tercih edilme sebebidir. Kahvenizi sıcak suya ekledikten sonra demlenmeye bırakarak işlerinizi halledebilir daha sonra pres ile süzerek yudumlayabilirsiniz.

Filtre kahvelerin demlenme süresi yaklaşık olarak 5 dakikadır. Ancak yumuşak içim seviyorsanız 2-3 dk, sert seviyorsanız 7 dk gibi sürelerde demlemeye bırakarak damak tadınıza uygun bir lezzet oluşturabilirsiniz. Bu da French pressin fonksiyonel özelliklerinden bir diğeridir. Ayrıca filtre kağıdına ihtiyaç duymaması ve dilediğiniz yerde kullanabiliyor olması tercih edilmesinin başlıca nedenlerindendir.

French Pressin İcadı Nasıl Olmuştur?

Her ne kadar isminde Fransız kelimesi geçse de bu ürünün ilk lisansını alan İtalyanlar olmuştur. Rivayet edildiğine göre bir Fransız kadının kahve taneciklerinin suda yüzdüğünü görmesi ve bir filtreyi kaba bastırarak kahveyi süzmesi ile ürünün fikri doğmuş oluyor. Dünya Kahve Atlası adlı kitapta da bahsi geçen bu ürünün tarihçesi 1850’li yıllara dayanıyor.

Bu süre zarfından sonra pres kullandı mı bilinmez ancak ilk patent 1928 yılında Giulio Moneta ve Attilio Calimani isminde iki İtalyan tarafından alınıyor. 1958 yılı ise artık Fransız presinin filtre kahve severlerin hayatına gireceği yıl olarak karşımıza çıkıyor. Faliero Bondanini isimli bir girişimci kendine özgü tasarımını tescilleterek tüm dünyaya bu ürünü sunuyor ve bugün kullandığımız French pressin temelleri atılmış oluyor. Fransız bir şirket tarafından dünyaya sunulması da ismindeki Fransız kelimesini akıllara kazıyor.

French Press

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Kullanımı gayet basit olan filtre kahve yapımında yapacağınız ilk şey pres ürününüzü ısıtmak. Camın ısıtılması hem suyun soğumamasını hem de kahvenizin daha iyi demlenmesini sağlayacaktır. Genel bir standart olmamakla birlikte 2 tepeleme kalın öğütülmüş kahve tek içim için yeterli olacaktır. Suya ekledikten sonra demlemeye bırakın ve yaklaşık 5 dk. bekleyin. Sert kahve seviyorsanız biraz daha bekleyebilirsiniz. Ardından kahvenizi presleyin ve afiyetle yudumlayın.

Eğer kahvenizi kendiniz öğütüyorsanız kalın olmasına özen gösterin. Kalın taneli kahveler daha iyi demlenmekte ve lezzeti daha iyi olmaktadır. Suyu kaynatıcıda kaynattıktan sonra kahveye hemen dökmeyin. Bu kahvenin acı tadını çıkaracaktır. Bunun yerine su kaynadıktan sonra yaklaşık 1 dakika bekleyin ve suyu bu şekilde ilave edin.

Çoğu kahvesever devamlı aynı tadı yakalamak için demleme süresini kronometre ile tutmaktadır. Eğer hep aynı lezzeti yakalamak sizin için de önemliyse siz de süre tutarak ideal demleme sürenizi ayarlayabilirsiniz.

Piyasada birçok farklı materyal ve ebatta bulunsa da plastik olan ürünler asla tavsiye edilmemektedir. Metal ve kaliteli malzemeden üretilmiş olanları tercih edebilirsiniz. Ayrıca pahalı olması iyi olduğu anlamına gelmemektedir. Uygun fiyata çok kaliteli ürünler bulmanız mümkündür.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi filtre kahve içmenin en pratik ve zahmetsiz yolu olan French press ile siz de kahve keyfinizi katlayabilirsiniz. Kendinize uygun ürünü bularak filtre kahvenizi dilediğinizce demleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız...