Püf NoktalarıBlog

Mutlaka Bilmeniz Gereken Şef Sırları

Yemek Pişirirken İşinize Yarayacak Püf Noktaları

Mutlaka Bilmeniz Gereken Şef Sırları

Mutfakta yemek yapmak bir sanattır şeflere göre. Son dönemlerde artan Masterşef gibi televizyon yarışmalarında birçok tarif ve püf noktası görebiliyoruz. Dünya mutfaklarının lezzetleri, geleneksel Anadolu mutfağının incelikleri gibi konular bu yarışmalarda sıkça görülüyor. Her ne kadar televizyon ekranlarında şefler tarafından bazı püf noktaları aktarılsa da kendilerine sakladıkları bazı şef sırları da mevcut. Bu yazımızda hiçbir yerde bulamayacağınız ve mutfakta işinizi kolaylaştıracak sırlardan bahsedeceğiz.

Masterşef

 • Her şef et marinasyonunda mutlaka bir asit kullanır. Bu ister bir sirke çeşidi olabilir, isterse limon. Siz de et marine edecekseniz ideal ölçülerde asit kullanarak marinasyonun daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Şefler baharat konusunda rahat davranırlar. Her şefin gönül verdiği ve yemeklerinde sıkça kullandığı bir baharat mutlaka vardır. Siz de yemeklerinizde baharat kullanımından kaçınmayın. Değişik baharatları yemeklerinizde deneyerek farklı lezzetler yakalayabilir ve masterşef düzeyinde bir yemek elde edebilirsiniz.
 • Bazı yemek veya tatlı yapımında buzdolabından çıkardığı ürünleri karışıma hemen eklemezler. Özellikle kek yapımında tüm malzemeleri oda sıcakladığında bekletirler. Beklemenin ardından tarifi uygulamaya başlarlar.
 • Yemeklerine katacakları soğanları buzlu suda bekletirler. Bunun nedeni soğanın acı tadını ve keskinliğini almaktır. Soğuk suda bir süre bekleyen soğanları daha sonra yemeklerine katarlar.
 • Et yemeklerinde kullanacakları et sert geldiyse az miktar kabartma tozu katarak etin yumuşamasını sağlarlar. Ancak kabartma tozunun miktarını iyi ayarlamak gereklidir. Aksi takdirde et lezzetini kaybedecektir.
 • Bir şefin yumurta pişirirken sizden farklı olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsanız. Her ne kadar Masterşef gibi programlarda bu tür püf noktaları yer alsa da biz size farklı bir tüyo vereceğiz. Çırpılmış yumurta yapacaksanız yumurtaları sahana ekledikten bir süre sonra az miktar mısır unu ekleyin. Bu yumurtanızı hem kıvamlı hem de daha lezzetli yapacaktır.
 • Köfte harçlarında ideal malzemeleriyle kıvam yakalayamazsa malzeme arttırmak yerine galeta unu kullanarak kıvamı ayarlar. Galeta unu hem kıvamı ayarlamayı kolaylaştırır hem de köftenin lezzetini çok etkilemez.
 • Noodle gibi bir ürün hazırladığında eklediği sos ve diğer garnitürlerin ardından mutlaka balzamik sirke kullanır. Balzamik sirke bu tür ürünlerin lezzetini artıran sihirli bir formüldür.
 • Masterşef yarışmasında da sıkça tanık olduğumuz tavuk haşlamalarda haşlama suyuna mutlaka bir diş sarımsak atarlar. Bu hem tavuğa lezzet verir hem de hazırlayacağınız tavuk yemeğine aroma katar.
 • Eğer yemeklerinde karnabahar kullanacaksa karnabaharın haşlama suyuna bir kaşık un dökerler. Un, haşlanma esnasında ortaya çıkacak kokuyu önlemeye yarar.
 • Birçok kişi için börek açmak ve hamurun kıvamını yakalamak zordur. Siz de kıvam yakalamakta zorlanıyor ve bir püf noktası arıyorsanız şef sırları içerisinden limon suyu imdadınıza yetişecektir. Böreğinizin kıvamını az miktar limon suyu ekleyerek daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Salata yaparken bile bir şef sırrını görmek mümkün. Salataların daha iyi tuzlanmasını sağlamak için, salataya katacağınız sulu sebzeyi tuzlayın. Suyunu salan sebze tüm salatayı da tuzlandıracaktır.
 • Bazı hamur işlerinde ürünün gevrek olması gereken durumlar vardır. Şefler ürünlerinin gevrek olmasını istediklerinde kullandıkları tüm malzemeleri soğuk olarak kullanırlar. Bu da ortaya çıkan ürünün gevrek olmasını sağlamaktadır.
 • Tüm şefler birden fazla kesme tahtası kullanır. Bir püf noktası olmasa da evde aynı yemek tahtasında hem et hem sebze doğramanız yanlıştır. Bu tatların birbirine karışmasını ve ortaya çıkan yemeklerinizin lezzetlerinin istediğiniz gibi olmamasıyla sonuçlanabilir. Bu yüzden et ve sebze için ayrı kesme tahtaları kullanarak ortaya çıkacak kötü lezzetleri önleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız...