Faydalı BilgilerBlog

Bulaşık Makinesi Kullanımında Sık Yapılan Hatalar

Bu Hataları Artık Yapmayacaksınız

Bulaşık Makinesi Kullanımında Sık Yapılan Hatalar

Mutfakta işimizi kolaylaştıran aletlerin başında bulaşık makinesi gelir. Özellikle yorucu günün sonunda bulaşık yıkamak kabusundan bizi kurtararak hayatımızı kolaylaştırır. Ayrıca yapılan araştırmalarda elde yıkanan bulaşığın makinede yıkanan bulaşığa oranla daha az hijyenik olduğu da kanıtlanmıştır. Elde yıkamada harcanan su miktarıyla neredeyse 5 ila 10 kez arasında makine çalıştırılabilmektedir. Hem sudan hem zamandan tasarruf sağlaması açısından kullanılması büyük avantaj sağlar. Her makinenin kullanımında olduğu gibi bulaşık makinesinin de kullanımın ait sıkça hatalar mevcuttur. Bu hatalar hem bulaşıklarınızın olumsuz etkilenmesine hem de makinenizin verimli çalışmasının önünde engel teşkil edebilir.

bulaşık makinesi

Bir süreden sonra çoğu kişi bulaşık makinesinin eskisi kadar temiz yıkamadığından yakınırlar. Aslında makinede donanımsal olarak herhangi bir problem yoktur. Sadece makinenin doğru çalışabilmesi için gereken koşulları sağlayamamışızdır hepsi bu. Bu koşulları sağladığımızda bulaşık makinesi eski performanslı günlerine geri dönecektir. Bu yazımızda makinenizi daha verimli kullanmanız için gereken yöntemleri ve sık yapılan hataları değerlendireceğiz.

 • Makineyi neredeyse hergün kullanırız. Yoğun kullanıma bağlı olarak fıskiye başlarında ve filtrede kir, yemek artığı birikir. Bunların kirli kalması bulaşıklarınızın iyi temizlenmemesine neden olur. Bunun için belli aralıklarla kontrol ederek temizlemelisiniz.
 • Makinenizde mutlaka kireç çözücü kullanmalısınız. Ülkemizde şehir şebeke suları kireçli olduğu için bu kireç ilerleyen zamanlarda makinelerde bozulmalara ve parçaların işlevsiz kalmalarına neden olabiliyor. Bu yüzden makinenizden kireç çözücüyü eksik etmemelisiniz.
 • Makinenizde parlatıcı kullanmanız özellikle cam tabak ve bardaklarınızda çizilmeleri ve solmaları önler. Sık yıkanan bardaklarda parlatıcının olmaması bir süre sonra çiziklere ve camın buzlanmasına neden olur. Cam eşyalarınızın uzun ömürlü olması için makinenizde mutlaka parlatıcı kullanmalısınız.
 • Makinenizi tıka basa doldurmak en sık yapılan hatalardan biridir. Makineyi bu şekilde doldurmak yerine daha derli toplu bir şekilde doldurmak ve makinenin kapasitesinden fazla bulaşık yerleştirmemek gerekir. Ağzına kadar dolu bir makinede birçok bulaşık temizlenmeden kalacaktır ve yeniden yıkanması gerekecektir.
 • Bulaşık makinesine keskin bıçaklarınızı yerleştirmemelisiniz. Bu bıçakların metalleri hassas olduğu için çeşitli çizilmeler ve deformasyonlar meydana gelebilmektedir. Bu tür hassas metallerinizi elinizde yıkamanız gerekmektedir.
 • Makinenizin deterjan haznesinin hemen önüne tava, tencere ya da geniş bir tabak koymamalısınız. Bunu yapmanız deterjan akışını engelleyeceği için makineniz performanslı bir yıkama gerçekleştiremeyecektir. Büyük yüzeyli tencere ve tava gibi bulaşıkları makine içerisinde daha iyi konumlandırmanız gerekmektedir.
 • Makinenin içerisine koyulan kepçe, süzgeç, maşa ya da tava sapı gibi şeyler makinenin alt kısmına kadar inerek su püskürten mekanizmanın kollarını etkisiz hale getirmektedir. Bu yüzden makineye bulaşıklarınızı yerleştirdikten sonra kolları elinizle kontrol ederek engellenmediğinden emin olmalısınız.
 • Sepete kaşık ve çatalları sapları aşağıda olacak şekilde yerleştirin. Kirli olan kısımları yukarı bakacağı için daha iyi temizleneceklerdir.
 • Bulaşıklarınızda yemek artıkları kaldıysa bunları makineye koymadan çöpe dökmeniz gerekir. Bulaşıklarda yer alan kurumuş yemek artıklarına dokunmamalısınız. Günümüzde makineler kirleri ve bulaşıkları algılayan sensörlere sahiptir. Deterjanı ve suyu bulaşığın kirini göre ayarlayabilmektedir. Siz sadece tıkanıklık oluşturabilecek derecede bir artık varsa bunu makineye koymadan çöpe dökmelisiniz.
 • Makinenin yıkaması tamamlandığında kapağını hemen açmalısınız. İçerde biriken buharın tahliyesini sağlamak makine içerisinde oluşacak kokunun önüne geçer. Bu da temiz tabak ve tencerelerinizde koku oluşmasını önler.
 • Makinenizin içerisinde birçok çıkarılabilir parça mevcuttur. Bu parçaların belli yerlerinde kir birikmeleri görülebilir. Bu nedenle belli aralıklarla bu parçaları çıkararak elimizde yıkamalı ve dikkatlice yerine takmalıyız. Bu parçalar gereğinden fazla çıkarılıp takılmamalıdır. Aksi takdirde bağlantı noktalarında aşınmalar meydana gelebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız...