Faydalı BilgilerBlog

İnatçı Yemek Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Hayatınızı Kurtaracak Bilgiler

İnatçı Yemek Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yemek yerken çoğu zaman kazayla üzerimize birşeyler dökebiliriz. Narin bir giysimiz varsa ve dökülen şey zor çıkan bir lekeye sahipse çaresiz hissedebiliriz. Aslında birçok inatçı leke kolaylıkla çıkarılmakta ve giysi eskisi gibi olmaktadır. Sadece her lekenin nasıl çıkarılacağına dair püf noktalarını bilmek gereklidir. Bu yazımızda mutlaka karşılaşacağınız inatçı lekelerin nasıl çıkarılacağını anlatacağız.

 • Birçok yiyeceğin yanında içecek olarak içtiğimiz ayran lekesi de bulaşan bir yapıya sahiptir. Ancak burada sık yapılan hata, ayranın kurumasını beklemeden silmeye çalışmaktır. Hemen bezle müdahale etmek ayranın daha fazla bulaşmasını sağlar. Onun yerine ayranın kurumasını bekleyerek temiz ve nemli bir bezle sildiğinizde yemek lekelerinin ortadan kalktığını göreceksiniz.
 • Çikolata yerken kıyafetinize bulaştıysa yapmanız gereken ilk şey panik olmadan çikolatanın kurumasını beklemek. Çikolata kuruduktan sonra fazlalığını sıyırın ve deterjan döküp bekleyin. 10 dakika beklemenin ardından çamaşır makinesine atarak yıkayın. Lekeden eser kalmayacaktır.
 • Yemek lekeleri deyince her ne kadar meyve olsa da çilek lekesi çoğu kişi için korkulu rüyadır. Çilek lekesi renkli bir kıyafetteyse sabunlu suyla yıkadıktan sonra durulama suyuna limon suyu ekleyin. Pamuklu kumaşlara bulaşan çilek lekesi için çamaşırı kaynatın ve suya oksijenli su ekleyin.
 • Havuç lekeleri de sıkıntı çıkaran yemek lekelerindendir. Özellikle pişmiş havuç lekesi daha zor bir lekedir. Havuç lekesi bulaşan kıyafetinizi deterjanla yıkadıktan sonra güneşte bekletin. Yeterince güneş ışığı alan leke kaybolacaktır.
 • Kahve lekelerinde öncelikle silmeden kıyafetinizi soğuk suya tutmalısınız. Soğuk su kahvenin yoğunluğunu azaltarak lekenin iyice bulaşmasını önleyecektir. Ardından kıyafetinizi sabunlu suda yıkayabilirsiniz.
 • Kola lekelerinde de kahve lekesinde olduğu gibi lekeyi soğuk suyla yıkayın. Ardından lekenin üzerine tuz serperek bekleyin. Daha sonra tuzdan arındırarak beyaz sabunla yıkayabilirsiniz. Kola lekesi bu şekilde çıkacaktır.
 • Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan nar, lekesi yüzünden çoğu kişi tarafından tercih edilmez. Oysa nar lekesini çıkarmak basit ve zahmetsizdir. Nar lekesinin olduğu yere limon kolonyası dökerek hafifçe silerseniz lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.
 • Tam olarak yemek lekeleri gibi olmasa da kıyafete yapışan sakız da sinir bozucudur. Sakız yapışan kıyafete hiç dokunmadan bir torbaya koyarak derin dondurucuya atın. Bir süre sonra derin dondurucudan çıkararak küt bir cisimle sakızı kazıyarak fırçalayın. Sakızın kolayca kıyafetten çıktığını göreceksiniz.
 • Kıyafetinize dökülen süt için hemen müdahale etmeniz gerekmektedir. Zira süt bir süre sonra kıyafetinizde koku yapacaktır. Süt dökülen kıyafetinizi hemen sabunlu suyla yıkayarak lekenin çıkmasını ve koku oluşumunu engelleyebilirsiniz.
 • Bir diğer zorlu leke de şarap lekesidir. Şarap lekesi hakkında türlü çıkarma teknikleri söylense de biz size en basit ve kesin yöntemini söyleyeceğiz. Kıyafetinizin şarap dökülen bölgesine tuz dökerek bekleyin. Tuz şarabı emdikten sonra alkolle lekenin olduğu yeri nazikçe silin. Daha sonra çamaşır makinesine atarak yıkayın. Lekenin kolayca kaybolduğunu göreceksiniz.
 • Yünlü kıyafetlerinize bulaşan tüm yemek lekeleri için nişasta mucizevi bir çözümdür. Özellikle yağ lekelerinde yünlü kıyafete nişasta dökerek lekenin çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Saten ve ipek gibi narin kıyafetlerde yağ lekesini çıkarmak için bebe pudrası kullanabilirsiniz. İnce granül yapısı sayesinde yağı emerek lekeden en az şekilde zarar görmenizi sağlayacaktır.
 • Noodle yemeyi seviyorsanız ve kıyafetinize bulaştıysa hiç endişe etmeden dökülen yere bir miktar nişasta serpin ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra tozu fırçalayın. Leke kaybolacaktır.
 • Mayonez lekesini çıkarmak için bir bardağa koyacağınız ılık su, deterjan ve beyaz sirkeyi karıştırın. Bu karışımı lekeli alana nazikçe sürerek bekleyin. Çamaşır makinesinde yıkadığınızda lekenin kalmadığını göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız...